Jak wybrać zaproszenia ślubne?

Wydaje się, że o zaproszeniach ślubnych powiedziano i napisano już wszystko – jednak pozwolę sobie przygotować krótką instrukcję na co zwracać uwagę i jak zabrać się za zamawianie zaproszeń.
Firm z zaproszeniami ślubnymi jest na rynku bardzo dużo – co więcej, co roku powstają nowe (zwykle po sezonie znikają, ale nie wszystkie) jak poradzić sobie z takim wyborem i od czego w ogóle zacząć poszukiwania? Spieszę z pomocą!

Ogranicz poszukiwania

To, że na facebooku obserwujesz już kilka, kilkanaście firm z zaproszeniami i wszystko Ci się podoba to nic złego!
Problem pojawia się wtedy kiedy musicie podjąć decyzje – bo nie wszystko co piękne na FB :
– pasuje Wam do koncepcji wesela
– mieści się w zakresie cenowym
– na żywo nie prezentuje się już tak wspaniale a i papier jakiś taki…”lichy”

Proponuję poszukiwania papeterii zacząć od ustalenia podstaw czyli:
– jaki będzie klimat wesela ? Czy mamy wybrany motyw/kolor/kwiat na którym nam bardzo zależy i chcemy aby pojawiał się w papeterii.
– ustalenia liczby gości – stworzenie listy gości oraz listy rezerwowej – zastanówcie się czy ciocia od strony wujka Gienia,
którą jak przez mgłę pamiętacie z I komunii to osoba którą chcecie koniecznie zapraszać na wesele.
– budżet – tu chyba nie muszę wyjaśniać, każdy na papeterię przeznacza inną kwotę ale nie dajmy się zwariować- płacenie po 25-30 zł za zaproszenie to moim zdaniem przesada.

Zobacz próbki

Załóżmy, że wybraliście już 1 max 3 firmy z zaproszeniami- koniecznie zamówcie próbki zaproszeń albo jeśli jest taka możliwość odwiedźcie firmę osobiście.
Bardzo często spotykam się z opiniami narzeczonych, że jednak co w internecie piękne to ”na żywo” już niekoniecznie.
Dlatego, aby uniknąć sytuacji gdzie chwilę przed ślubem poszukujcie nowej firmy z zaproszeniami zobaczcie przed zamówieniem,
czy wybrana papeteria odpowiada Wam gramaturą papieru i starannością wykonania. Pamiętajcie, że na PRÓBKI też zwykle się czeka!

 

  

Zamawiamy zaproszenia

Wybrane przez Was zaproszenia są super, spełniły Wasze oczekiwania – jak zatem zamówić?
Praktycznie wszystkie firmy z zaproszeniami działają na zasadzie sklepu internetowego- czyli przechodzicie przez specjalny formularz na stronie bądź wysyłacie e-maila z niezbędnymi danymi.

Przygotujcie tekst zaproszenia oraz listę gości –
 w internecie roi się od treści i gotowych sentencji na zaproszenia.
W każdej firmie z zaproszeniami, dostaniecie do wyboru kilkanaście treści.
Jeśli nie chcecie korzystać z gotowców, warto na spokojnie przygotować tekst i poszukać takich sentencji na zaproszenie które do Was pasują  (choćby cytat z Waszej ulubionej piosenki).
Przecież nie każdy chce mieć na zaproszeniu cytat z książek Jana Pawła II.
Większość firm oferuje usługę personalizacji czyli wydrukowania danych zapraszanych gości, ale wymaga ODMIENIONEJ formy. Pamiętajcie o tym!

Ustalcie datę potwierdzenia przybycia– sale weselne, restauracje będą chciały od Was potwierdzenia ilości gości- dobrze jest mieć ok 1-2 miesiące, aby na spokojnie zamówić np. plany stołów, lub kogoś jeszcze doprosić.

Zapytajcie o koperty- koperta może i nie jest kwestią najważniejszą ale warto aby zaproszenie było w choćby najprostszej ale pasującej do wymiaru kopercie.
(często zaproszenia mają niestandardowe rozmiary)

Czas realizacji- bardzo ważna kwestia. Dokładnie dopytajcie ile trwa realizacja zlecenia – zwykle, po złożeniu zamówienia każda firma przysyła Wam projekt do zatwierdzenia i sprawdzenia przed drukiem w którym nanosicie poprawki (lub nie :)). Z doświadczenia wiem, że to też potrafi się ”rozwlec” w czasie.
Jeśli Wasze zaroszenia są robione ręcznie lub projektowane indywidualnie pod Was, musicie się liczyć z tym że zamówienie nie potrwa 1-2 dni tylko 2-3 tygodnie
i to jest zupełnie normalny termin.

Jeśli jesteście ”spóźnieni” a bardzo Wam zależy na zamówieniu od tej a nie innej firmy zaproszeń, pytajcie o możliwość dopłaty i szybszej realizacji.

Oczywiście, można zamówić zaproszenia na allegro z terminem 3 dni robocze ale jak napisałam wcześniej jest to kwestia wyboru.

Pozostałe dodatki

Zaproszenia ślubne są takim początkiem – na salę weselną na pewno przydadzą się
– winietki (czyli karteczki z imionami gości)
– plan stołów (uważam, że nie jest to ”fanaberia” i znacznie ułatwia sprawne ulokowanie się na sali)
– numery stołów ( przy robieniu planu stołów, kolejny ważny element)
– zawieszki/naklejki na butelki – to już typowa dekoracja, zawieszki z Waszymi danymi, lub specjalnymi napisami. Warto zadbać aby pojawiły się chociaż na ”pierwszym rzucie” butelek.
– pudełka na ciasto/podziękowania dla gości – tu wybór jest duży- pudełka na zapakowanie słodkości to zawsze dobry pomysł. Firmy oferują też miodki, dżemy, lizaki, magnesy – w sumie czego dusza zapragnie
– księga wpisów- papierowa wersja księgi do wpisów to coś do czego też Was zachęcam- przyda się do wklejenia zdjęć, pamiątek z wesela.

Wszystkie takie dodatki z zakresu papeterii, warto zamówić kiedy jesteście już pewni kto przyjdzie na Wasze wesele , jak będą siedzieć goście – zwykle na realizację takich zamówień, zalecam Wam ok 1-1,5 miesiąca wcześniej. Naprawdę, przed ślubem powinniście skupić się na sobie a nie na stresie z usadzeniem gości.
A jeśli ktoś nie przyjdzie? Tak naprawdę, możecie się dowiedzieć o braku kogoś nawet w dniu wesela – trudno, myślę że 1 zmarnowana winietka nie zrobi Wam różnicy.

Moja najważniejsza uwaga- POMYŚLCIE O TYM WCZEŚNIEJ- ja wiem, że papeteria może nie jest najważniejsza, ale po co dokładać sobie stresu?

 

2 komentarze

  1. pikipiku 24 stycznia, 2020

    Dzięki wielkie! Super pomocny artykuł, dzięki niemu duuużo łatwiej nam było wybrać swoje zaproszenia na ślub. Nie było łatwo… ale tylko jeden wzór zaproszeń znaleźliśmy które nam wpadły w oko i wpasowały się w styl i kolorystykę naszego wesela.

Dodaj komentarz


%d bloggers like this: