Podziękowania dla Gości weselnych

Podziękowania dla gości weselnych to temat rzeka budzący wiele skrajnych opinii :
– z jednej strony mamy obóz ” robimy- to świetny gest i pamiątka dla naszych Gości”
– z drugiej ” totalna głupota, wydawanie pieniędzy”
Nie wiem, w jakim obozie Ty jesteś drogi czytelniku, ale z pewnością przyda się najpierw wyjaśnienie co to i po co te ”podziękowania”.

Skąd do Polski przywędrowały podziękowania?

Pomysł obdarowywania gości weselnych drobnym upominkiem jest włoską tradycją. We Włoszech, po weselu Młoda Para wręcza gościom słodki upominek – zwyczajowo były to migdały w lukrze, zapakowane w ozdobny woreczek bądź pudełeczko w nieparzystej liczbie 5 – sztuk. Jak wieść niesie, każdy migdał symbolizował coś innego – szczęście, dzieci, długie życie czy bogactwo.

Polskie podziękowania?

W Polsce zwyczaj obdarowywania małymi prezencikami gości weselnych jest bardzo popularny- zdecydowana większość par z którymi rozmawiam, oraz Wasze wiadomości na instagramie czy moim FB wskazują na to, że bardzo często decydujecie się na robienie podziękowań dla Gości. Problem macie jedynie z tym co wybrać – co patrząc na ofertę rynku jest całkowicie zrozumiałe 😉

Podziękowania dla Gości – pomysły

Przejdźmy zatem do konkretów – co można podarować gościom w ramach podziękowania za przybycie? Podzieliłabym pomysły na dwie kategorie – do zjedzenia oraz pamiątki.

Podziękowania dla gości – do zjedzenia

Upominki do „zjedzenia” są moim zdaniem najbardziej praktycznym pomysłem. Poniżej pokażę Wam kilka opcji:

MIODEK W SŁOICZKU
Słoiczek ze słodkim miodem – w każdym domu przyda się miód czy do herbaty czy do owsianki czy do wyjedzenia palcem ze słoika jak prawdziwy Puchatek 😉

CZEKOLADKI I CIASTECZKA
Nie ufam ludziom, którzy nie lubą czekolady – stąd w moim wpisie nie mogło zabraknąć czekoladek! Ale nie byle jakich – z dedykacją od Was, małych tabliczek ”na raz”. Ciasteczka z wróżbą, też są świetnym pomysłem – nie dość, że mamy ciacho to jeszcze i ”horoskop” 😉

KAWA CZY HERBATA?
Herbatka lub kawa w małej porcji, zapakowana w woreczek lub fiolkę z dedykacją.

ŻELKI I CUKIERKI, KRÓWKI
Mini słoiczki z żelkami, orzechami, cukierkami – możecie zrobić samodzielnie lub kupić już pięknie zapakowane.

MAKARONIKI I MUFFINKI
Francuskie makaroniki są nie tylko efektowne ale i smaczne. Możecie je zamówić w dowolnych kolorach. Przetrwają upał – bardzo elegancka i coraz bardziej popularna forma słodkiego „dziękuję”

BUTELECZKI Z ALKOHOLEM/NALEWKĄ
Pomysł na ”dzień po” małe buteleczki z alkoholem, albo nalewką zrobioną w rodzinie – moim zdaniem super sprawa. Opcja bez alkoholu – buteleczki z domowym sokiem albo oliwą z przyprawami.

Podziękowania pamiątki

Prezenciki bardziej ”użytkowe” lub stanowiące pamiątkę. Tutaj pokażę Wam co ja bym wybrała spośród pomysłów nie do zjedzenia 😉

ROŚLINKI
Malutkie sukulenty, kaktusy, cebulki roślinek, nasionka w torebkach – to wszystko będzie fantastyczną pamiątką z Waszego ślubu na dłużej! Wystarczy tylko raz na jakiś czas podlać i ”Miłość rośnie wokół nas”

WORECZKI Z LAWENDĄ
Pachnąca lawenda zapakowana w woreczek przyda się w każdym domu. Czy do szafy z ubraniami, czy łazienki – delikatny zapach lawendy zawsze będzie przypominał o Waszym weselu.

ŚWIECZKI
Świeczki z dedykacją – proste i użyteczne. Bo kto z nas nie zapala świeczek w letnie lub zimowe wieczory? Ja jestem wręcz uwielbiam!

MAGNESY
Nie wiem czy zbieracie magnesy, ale ja z odwiedzanych miejsc zawsze! A weselny magnes jest trwałą i ciekawą pamiątką. Jeśli macie ślub w rustykalnym bądź leśnym klimacie pomyśleć o drewnianych plasterkach- moje serce skradły!

BAŃKI MYDLANE I ZIMNE OGNIE
Poczujmy się jak dzieci! Bańki mydlane, zimne ognie kojarzą mi się z beztroską dzieciństwa. Jeśli dacie znak gościom – mogą puszczać bańki lub zapalić zimne ognie do zdjęcia!


%d bloggers like this: