Kiedy i jak zamawiać zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne to temat rzeka – zaczynając od decyzji gdzie zamówić zaproszenia kończąc na tym jaki kolor sznureczka wybrać -ALE, ja dziś nie o tym. Postanowiłam napisać dla Was notkę, w której podpowiem jak zabrać się do zamówienia zaproszeń (niezależnie od firmy jaką wybierzecie) to co? Gotowi?

KROK 0 – kiedy się za to zabrać?

Piszę przekornie KROK 0 ale o zaproszeniach często zapominacie albo zostawiacie na ostatnią chwilę, bo przecież jeszcze mamy dużo czasu – niestety, niekoniecznie (ale o tym będzie niżej;)). Zapraszanie gości powinniście zacząć w przedziale od 6-4 miesiące przed uroczystością. Musicie brać pod uwagę przygotowanie zaproszeń przez firmę (średnio zajmuje to od 3 do 6 tyg) a potem rozwiezienie i rozesłanie ich do Waszych gości.

KROK 1 – pomyśl czego pragniesz

Firm z zaproszeniami ślubnymi jest bardzo dużo – zanim zaczniecie szukać odpowiedniej, zastanówcie się czy wiecie czego szukacie. Tak, to jeden podstawowych dylematów narzeczonych – generalnie nie mają określonego kierunku/motywu. Zastanówcie się, czy chcecie aby zaproszenie nawiązywały do całej oprawy wesela – jest to super pomysł, ale nie jest niczym złym jeśli tak nie będzie. Może macie jakiś motyw przewodni Waszego wesela? Kolor?  Jeśli nie, postarajcie określić jakieś ”widełki” poszukiwań – np. zaproszenia w stylu boho albo np. z motywem lasu/gór etc. Takie ”ograniczenie” znacznie ułatwi Wam poszukiwania zaproszeń w internecie – ograniczycie się do firm, które odpowiadają Wam stylem prezentowanych prac.

KROK 2 – poszukaj firmy

Załóżmy, że macie już wybrany motyw przewodni – co dalej? Trzeba poszukać firmy, która wykona Wasze zaproszenia. Gdzie szukać? Ano, drodzy Państwo w internetach! Nieliczne firmy mają swoje siedzimy, w których możecie zapoznać się ”na żywo” z ofertą papeterii.  Aby nie kupować przysłowiowego ”kota w worku” kolejna ważna rzecz- ZAMÓWCIE PRÓBKI. Każda firma oferuje wysyłkę próbek – czy w formie pojedynczych sztuk (jeśli firma jest duża i ma ogromną ilość wzorów nie zawsze oferuje wykonanie próbki każdego modelu ze strony) czy zestawów. Próbki pozwolą Wam ocenić papier, jakoś grafiki, techniki druku czy ogólne wrażenie jakie robi papeteria – pamiętajcie, nie wszystko co ładnie wygląda na ekranie monitora będzie śliczne na żywo.

KROK 3- przygotuj się

Mamy próbki, są super- dogadaliśmy się z narzeczonym/mama/babcią (niepotrzebne skreślić) że zamawiamy! Co dalej? Przed Wami MATEMATYKA! Aby zamówić zaproszenia ślubne musicie znać liczbę gości jaką chcecie zaprosić. Niby oczywiste ale często spotykam się z ok 80 osób, albo wstępnie 50. Przy składaniu zamówienia firmy muszą znać konkretne liczby – nie są to fanaberie.
Jak się zabrać do tego?
– policzcie gości
– pamiętajcie, że liczba gości nie równa się liczbie zaproszeń- zapraszacie parami/rodzinami
– przygotujcie listę rezerwową (czyli osoby które ewentualnie ”doprosicie” jeśli zostanie Wam miejsce na sali, bądź ktoś odmówi)
– uwzględnijcie sobie zaproszenia do samodzielnego wypisania (w zależności od wielkości waszego wesela zalecam zamawianie od 5 do 20 stuk pustych zaproszeń)
– przygotujcie listę do wydruku (jeśli decydujecie się na to, aby to firma wydrukowała Wam dane gości w zaproszeniu)  – czyli moi drodzy najlepsza zabawa – odmienianie nazwisk. Większość ślubnych treści wymaga odmienienia imion i nazwisk.
– zastanówcie się nad ”dystrybucją’‚ – jeśli wysyłacie sporo zaproszeń pocztą, może warto skorzystać z personalizacji kopert ? Nadruk czy wykaligrafowanie wygląda bardzo elegancko i oszczędza Wam czas – dostajecie gotowe od firmy w której zamawiacie.
– przejrzyjcie treści, sentencje i cytaty – zapiszcie sobie to co Wam się spodoba (oczywiście firmy mają gotowe propozycje, ale jak chcecie ”coś swojego” to warto poświęcić chwilę i to przygotować)
– ustalcie TERMIN POTWIERDZENIA PRZYBYCIA – to bardzo ważny punkt – zwyczajowo powinno to być ok 1,5 miesiąca do 1 miesiąca przed weselem. Wiadomym jest, że goście weselni i tak się do tego nie zastosują (a przynajmniej większość i tak będziecie musieli obdzwonić samodzielnie) Musicie mieć zakładkę czasu dla sali weselnej na potwierdzenie OSTATECZNEJ liczby gości, ustalenie menu oraz zamówienie dodatków z zakresu papeterii – takich jak winietki, plan stołów numerki itd.

KROK 4 alleluja zamówione!

Udało się! Zamówione – co teraz? Święty spokój? No nie do końca – każda dobra firma, przygotuje Wam projekt Waszego zaproszenia i prześle przed drukiem abyście wszystko sprawdzili. Dopiero kiedy zatwierdzicie wersję ostateczną rozpoczną się prace nad Waszymi zaproszeniami. I tu ważna uwaga – PATRZCIE NA TERMINY REALIZACJI. Każda firma ma swój ”przedział” czasu w jakim zrealizuje Wasze zamówienie. Pamiętajcie, że kiedy zaproszenia są ręcznie robione,ozdabiane czasem malowane te terminy mogą być dłuższe i warto brać to pod uwagę. Jeśli zostało Wam mało czasu pytajcie firmy o usługi ekspressowe – zwykle są takie możliwości, lub zamówienie pustych do wypisania.  Kiedy macie już upragnione zaproszenia pora planować tournee po kraju!


Wszystkie wykorzystane przeze mnie zdjęcia są decoris.pl 

 

 

 

 

 

 


%d bloggers like this: